Čínský zápas

Čínský zápas (shuaijiao) je unikátní starobylý soubor nesčetného množství technik a jejich jednotlivých výměn, které jsou poměrně složité, a díky tomu je možné procvičit komplexně celé tělo a vytrénovat bojové schopnosti na vysoké úrovni. Techniky jsou prudké, pohyby mrštné. Kdo vyhrál či prohrál v boji je naprosto zřejmé a výhodou je, že nedochází ke zraněním. Zakázány jsou údery pěstmi a přímé kopy. Na rozdíl od jiných způsobů boje, jejichž smyslem bylo protivníka zranit nebo zabít, je jeho cílem dostat protivníka na zem. Tím zápas končí.

Pod správným vedením mohou být pokroky ve cvičení velmi rychlé. Během jednoho roku se již i úplný začátečník dokáže ubránit případnému napadení.

Historie

Umění klasického čínského zápasu je tradiční čínské bojové umění, jehož počátky podle legend sahají až do dob Žlutého císaře. V pozdějších dobách si tato forma zápasu získala velkou oblibu v armádě a prosadila se i jako součást výcviku. V období dynastie Ming se toto umění stalo základem japonského bojového stylu jiu jitsu, z nějž se pak vyvinulo judo.

Tong Zhongyi, jeden z významných představitelů tohoto bojového stylu ve 30. letech minulého století, napsal, že účelem čínského zápasu je “posilovat tělo, chránit zemi a odstrašovat barbary”.

Cíl a účinky cvičení:

  • zlepšení zdraví
  • všestranné posílení a zpevnění těla
  • účinná sebeobrana
  • vhodné cvičení na exhibice

Soutěže

V současné podobě jde o kontaktní zápas sestávající z chvatů a protichvatů s cílem vychýlení protivníka z rovnováhy, aniž ji člověk sám ztratí. V tomto způsobu boje nehraje roli, jestli je někdo ze soupeřů větší nebo těžší, rozhoduje technika a fyzická připravenost. Při dokonalém zvládnutí chvatu není zapotřebí příliš velká síla, proto je tento způsob boje vhodný i proti většímu počtu útočníků.

Vhodný oděv

Pro cvičení je nutný pevný oděvvolné kalhoty. Originální oděv pro tento zápas je zatím možno sehnat jedině v Číně. Lze si vypomoci upraveným kimonem (zkrácené rukávy), nebo se můžete inspirovat nákresem níže.

Tabulka jednotlivých technik

názvy technik

Vysvětlivky:

  1. Podstata umění klasického čínského zápasu je mimořádně složitá, techniky se tajuplně proměňují. Ve skutečnosti je celkem přes 200 technik.
  2. 36 uvedených technik zvolených ke cvičení, jsou hlavní techniky vybrané z celkového počtu technik, avšak dostatečně užitečných pro všechny, kteří se chtějí učit a cvičit dovednostem, vystupovat či soutěžit.

Kde cvičíme Čínský zápas

  • Kurzy
  • Semináře
Čínský zápas se momentálně na kurzech necvičí – zkuste semináře.
Pro Čínský zápas nejsou momentálně vypsány žádné semináře

Dnešní cvičení odpadá

V úterý 31. 8. 2021 se cvičení z důvodu deštivého počasí nekoná. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.