Mistr Zhai se narodil v prosinci 1935 v provincii Jilin v severní Číně. Bojová umění se v rodině Zhai předávala z generace na generaci. Mistr Zhai sám ovládá více než 40 sestav. Zájem o bojová umění jej přivedl i ke studiu čínské medicíny a především filosofie. On sám říká, že bez znalosti taoistické filosofie a zejména Knihy Proměn (Yijing, česky: I-ťing) nelze vyšší formy bojových umění správně pochopit, a naopak cvičení na té úrovni, jaké dosáhl, mu umožňuje prohloubit chápání starých filosofických textů.
Studium shaolinu
Předkové mistra Zhai pocházeli z vesnice nedaleko Pekingu. Po porážce boxerského povstání, kterého se aktivně účastnili, musili opustit rodná místa a uprchnout před pronásledováním do severovýchodní Číny. Pod vlivem svých předků, kteří v něm probudili lásku k tradičnímu bojovému umění, se začal sám věnovat čínskému wushu. Z počátku ho vyučoval jeho dědeček, ale protože byl pracovně velmi vytížen, bylo obtížné pokračovat v rodinné tradici.
V letech 1952–1962 se stal osobním žákem tří mistrů wushu.
Prvním z nich byl mistr Wang Jingliang ze Shandongu, druhý mistr Su Jingchi z Hangzhou. Oba dva byli mistři shaolinského stylu tongbei. Ti ho naučili několik známých vnějších stylů:
- Baiyuan tongbei
- Tongbei paoquan
- Shantongbei
- Meihua sanshou
- Dvojitá šavle draka a tygra (Longhu shuang dao)
Třetí a největší z nich ho naučil shaolinské kungfu sestavy vysoké úrovně, které patří do interních stylů shaolinského kláštera:
- Milin sanshou
- Wubushe
Dále ho naučil sestavu vysoké úrovně Wudangské školy:
Studium čínského zápasu
Toto umění se naučil u velkého mistra jménem Qin Benshan v letech 1958–1959. Často se účastnil přátelských utkání ve městě Huludao.
Studium taiji a bagua
V roce 1957 ho třetí mistr, který Mistra Zhai naučil pokročilé formy shaolinského kungfu, též naučil starobylou taoistickou sestavu Taiji Sedmi hvězd, vnitřní kutivační cvičení a techniky tuishou.
Další mistři ho naučili základy baguy (Bagua kruh, Dlaň Osmi trigramů, atd.) a sestavy taiji, např. Wudang taiji a Taiji meč.
V létě roku 1963 setkal s velkým taoistickým mistrem. Od něho se naučil tyto styly:
- Bagua Devíti paláců (Jiugong bagua zhang)
- Bagua Nebe a Země (Qiankun bagua)
- Bagua taiji
- Meč Osmi nesmrtelných (Baxian jian)
- Wudang meč (Wudang jian)
- Taiji xuanxuan dao
- Hůl Pěti prvků taiji (Taiji wuxing gun)
- a další vnitřní styly čínského wushu.
Mistr byl velmi vděčný za tuto mimořádnou příležitost. Taoistický mistr mu však neprozradil ani své jméno ani odkud pochází a kde žije. Řekl jen tyto dvě věty:
„Chceš-li mi projevit vděčnost, konej dobré věci. A dobře si zapamatuj tyto důležité rady: Nesmíš mé učení svévolně šířit mezi lidmi, ale nesmíš ho ani nechat zaniknout“
(tzn. musíš najít vhodného pokračovatele). V roce 1978 se s ním setkal naposledy, tehdy taoistickém mistru bylo 146 let.
Mezinárodní atletická asociace v Číně
Mistr Zhai založil a řídil pobočku Mezinárodní Qin Woo atletické asociace ve městě Huludao v provincii Liaoning, zabývající se podporou a šířením tradičního čínského wushu.
Škola v ČR
V České republice mistr Zhai působí od roku 2000. Za tu dobu postupně vyučoval řadu sestav, od shaolinských, včetně cvičení se zbraněmi, přes sestavy taiji a bagua, a další tradiční taoistická cvičení, včetně metod práce s vnitřní energií a pěstování života.
Mistr Zhai vyučuje osobně.