Mistr Zhai Hongyin

Mistr Zhai se narodil v prosinci 1935 v provincii Jilin v severní Číně. Bojová umění se v rodině Zhai předávala z generace na generaci. Mistr Zhai sám ovládá více než 40 sestav. Zájem o bojová umění jej přivedl i ke studiu čínské medicíny a především filosofie. On sám říká, že bez znalosti taoistické filosofie a zejména Knihy Proměn (Yijing, česky: I-ťing) nelze vyšší formy bojových umění správně pochopit, a naopak cvičení na té úrovni, jaké dosáhl, mu umožňuje prohloubit chápání starých filosofických textů.

Studium shaolinu

Předkové mistra Zhai pocházeli z vesnice nedaleko Pekingu. Po porážce boxerského povstání, kterého se aktivně účastnili, musili opustit rodná místa a uprchnout před pronásledováním do severovýchodní Číny. Pod vlivem svých předků, kteří v něm probudili lásku k tradičnímu bojovému umění, se začal sám věnovat čínskému wushu. Z počátku ho vyučoval jeho dědeček, ale protože byl pracovně velmi vytížen, bylo obtížné pokračovat v rodinné tradici.

V letech 1952–1962 se stal osobním žákem tří mistrů wushu.

Prvním z nich byl mistr Wang Jingliang ze Shandongu, druhý mistr Su Jingchi z Hangzhou. Oba dva byli mistři shaolinského stylu tongbei. Ti ho naučili několik známých vnějších stylů:

Třetí a největší z nich ho naučil shaolinské kungfu sestavy vysoké úrovně, které patří do interních stylů shaolinského kláštera:

• Milin sanshou
  • Wubushe

Dále ho naučil sestavu vysoké úrovně Wudangské školy:

Studium čínského zápasu

Toto umění se naučil u velkého mistra jménem Qin Benshan v letech 1958–1959. Často se účastnil přátelských utkání ve městě Huludao.

Studium taiji a bagua

V roce 1957 ho třetí mistr, který Mistra Zhai naučil pokročilé formy shaolinského kungfu, též naučil starobylou taoistickou sestavu Taiji Sedmi hvězd, vnitřní kutivační cvičení a techniky tuishou.

Další mistři ho naučili základy baguy (Bagua kruh, Dlaň Osmi trigramů, atd.) a sestavy taiji, např. Wudang taijiTaiji meč.

V létě roku 1963 setkal s velkým taoistickým mistrem. Od něho se naučil tyto styly:

• Bagua Devíti paláců (Jiugong bagua zhang)
  • Bagua Nebe a Země (Qiankun bagua)
  • Bagua taiji
  • Meč Osmi nesmrtelných (Baxian jian)
  • Wudang meč (Wudang jian)
  • Taiji xuanxuan dao
  • Hůl Pěti prvků taiji (Taiji wuxing gun)
  • a další vnitřní styly čínského wushu.

Mistr byl velmi vděčný za tuto mimořádnou příležitost. Taoistický mistr mu však neprozradil ani své jméno ani odkud pochází a kde žije. Řekl jen tyto dvě věty:

„Chceš-li mi projevit vděčnost, konej dobré věci. A dobře si zapamatuj tyto důležité rady: Nesmíš mé učení svévolně šířit mezi lidmi, ale nesmíš ho ani nechat zaniknout“

(tzn. musíš najít vhodného pokračovatele). V roce 1978 se s ním setkal naposledy, tehdy taoistickém mistru bylo 146 let.

Mezinárodní atletická asociace v Číně

Mistr Zhai založil a řídil pobočku Mezinárodní Qin Woo atletické asociace ve městě Huludao v provincii Liaoning, zabývající se podporou a šířením tradičního čínského wushu.

Škola v ČR

V České republice mistr Zhai působí od roku 2000. Za tu dobu postupně vyučoval řadu sestav, od shaolinských, včetně cvičení se zbraněmi, přes sestavy taijibagua, a další tradiční taoistická cvičení, včetně metod práce s vnitřní energií a pěstování života.

Mistr Zhai vyučuje osobně.