Z důvodu velmi chladného počasí se 20. a 21. 4. ruší Víkendový seminář. Náhradní termín bude 4. a 5. 5. Přihlášky na původní termín jsou stornovány, na nový termín se prosím hlaste znovu.

Qigong taijiquan

Qigong taijiquan neboli Qigongová rozcvička (hovorový název vžitý v naší škole) tvoří základ umění taiji quan. Taiji quan je dědictvím dřívějších generací, které díky tomuto umění přizpůsobily jeho největší skvosty, uspořádaly je a dotvořily, a tím vznikl Qigong taijiquan. Dříve se však označoval názvem Základní dovednost taiji (Taiji jibengong). Jedná se o vnitřní pohybový qigong. Do cvičení není zapojena chůze, provádí se na místě, čímž se tak stává výhodou v případě malého prostoru.

Hlavní smysl cvičení

 • proměna esence v čchi
 • budování silného energetického pole
 • pevný základ pro další vývoj ve cvičení, a to kultivaci Vnitřní síly
 • jednoduché průpravné cvičení, které pomáhá přivyknout na neobvyklý, koordinačně náročný pohyb sestav taiji

Správné uvolnění

Důraz je kladen na správné uvolnění celého těla na začátku cvičemí. Klouby a obratle celého těla je třeba od sebe roztáhnout, aby mohla krev a čchi v těle i drahách dostatečně volně proudit. Už díky správnému uvolnění je možné z těla vypudit choroby a ozdravět celé tělo.

Zdravotní účinky

Toto cvičení, při kterém tělo jemně klesá a pomalu se zvedá, má velký účinek na zvýšení síly nohou, na posílení srdeční činnosti, a především na návrat krve v žilním systému v oblasti nohou a dutiny břišní směrem do srdce. Cvičení má vliv nejen na fyziologii, ale i na zachování a zvýšení správné funkce mozkových buněkzvyšuje mozkovou aktivitu a má jistý léčebný účinek.

Stručný popis cviků

 1. KRUHY DOVNITŘ: nejdřív L ruka, pak P ruka (druhá ruka je v bok), pak střídavě (přenášení váhy z nohy na nohu, otáčení se v pase). Nakonec přinožit a společně oběma rukama s přídřepem (vpředu se střídá L ruka a P ruka). L ruka 6x, P ruka 6x.
 2. KRUHY VNĚ: nejdřív L ruka, pak P ruka (druhá ruka je v bok), pak střídavě (přenášení váhy z nohy na nohu, otáčení se v pase). Nakonec přinožit a společně oběma rukama s přídřepem (vpředu se střídá L ruka a P ruka). L ruka 6x, P ruka 6x.
 3. VODOROVNÉ KRUHY, FÁZOVĚ POSUNUTÉ: Vpravo je P ruka natažená dlaní dolů, L ruka vpravo dole dlaní nahoru, P ruka začíná vodorovně opisovat kruh směrem vlevo a L ruka se později přidá, důraz je kladen na otáčení se v pase a přenášení váhy. 6x vlevo, poté 6x vpravo.
 4. VODOROVNÉ KRUHY: Začíná se zprava doleva, paže natažené, dlaně dolů. 6x vlevo, poté 6x vpravo (přenášení váhy z nohy na nohu, otáčení se v pase). Při otáčení v pase, když jsou dlaně u boku, je váha na zadní noze (např. dlaně dokrouží k L boku, váha je na L noze, pravá noha je odlehčená, následuje otočení v pase a dlaně pokračují kruhovým pohybem vpravo, váha se přenese na pravou nohu).
 5. ROZPŘAŽENÍ S KOPEM PATOU: snožmo, souběžně oběma rukama kruh vnějsí s přídřepem, při rozpřažení (malíkové hrany dlaní jsou směrem do stran), ve stejný okamžik se provádí kop patou (nejdřív se chodidlo zvedne ke kolenu a pak teprve noha kopne patou). Kop 6x L noha, 6x P noha. (Když se L ruka zvedá nahoru do upažení, L noha se zvedá a kope.)
 6. VYTAHOVÁNÍ SE K NEBI: Postoj na šíři ramen. Paže se zvedají natažené po stranách směrem vzhůru do vzpažení (končí se dlaněmi vpřed), nohy se postaví na spičky. Dále paže klesají natažené před tělem dlaněmi dolů, chodidla dopadnou na paty. 6x

  Pohybový qigong

  Smysl: Forma vede čchi.
  Cíl: Proměna těla a přeměna esence v čchi.
  Popis: Tělo se pohybuje, ale mysl je v klidu.
  Účinky: Zlepšení proudění a cirkulace esence a čchi v těle a drahách, uvolnění těla a mysli, vyrovnání jinové a jangové energie v orgánech a drahách.

Kde cvičíme Qigong taijiquan

 • Kurzy
 • Semináře

Taiji Sedmi hvězd

Začátečníci i pokročilí
Volná místa

26. 3. 2024 – 11. 6. 2024
Letenské sady, Praha 7

Vede: Mistr Zhai Hongyin

1× týdně
Út 17.30–18.30
1 200 Kč / 12 lekcí
(100 Kč / 60 minut)
více o kurzu

Taiji pro zdraví

Mírně pokročilí a pokročilí
Volná místa

11. 4. – 13. 6. 2024
Letenské sady, Praha 7

Vede: Mistr Zhai Hongyin

1× týdně
Čt 17.30–18.30
1 000 Kč / 10 lekcí
(100 Kč / 60 minut)
více o kurzu

Jarní víkendový seminář v Praze č. 1

Stromový qigong
Volná místa
4. 5. 2024 – 5. 5. 2024 Změna termínu

Obora Hvězda, Praha 6

300 Kč / den více o semináři

Dnešní cvičení odpadá

V úterý 31. 8. 2021 se cvičení z důvodu deštivého počasí nekoná. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.