Tréninky a koronavirus – podrobný plán cvičení od 2. 6. 2020 zde!

8 sil taiji

8 sil taiji (Taiji bajin) je krátká cvičební sestava, zahrnující 8 relativně jednoduchých pohybů. Jedná se o vnitřní pohybový qigong. Po zvládnutí technik v pohybu se cvičí sestava staticky v Postoji sloupu (Zhanzhuang).
Techniky mají určité vnější charakteristiky, jež je popisují: odražení, vychýlení … (viz tabulka níže). Podstatnější však je to, že se jedná o způsob práce s vnitřní energií, který nacházíme jak v sestavách taiji, tak při cvičení tuishou.

Hlavní smysl a cíl cvičení

  • je to základní dovednost taijituishou
  • kultivace Vnitřní síly taiji
  • jedná se kungfu techniky

Vzájemná souhra pohybu a klidu

Díky cvičení Taiji quan je možno dosáhnout následujících požadavků: cvičením (v pohybu i staticky) je za použití rozdílných technik dosaženo stejného výsledku, tzn. že pohyb je jako klid a klid je jako pohyb, pohyb a klid se vzájemně rodí a proměňují v nekonečných cyklech. Proto uvnitř těla dochází ke koncentraci ducha (shen) a vně ke shromažďování čchi (qi). Díky oběma typům cvičení je možné pochopit princip taiji. Propojením jinu a jangu, sjednocením klidu a pohybu je dosaženo taiji.

Souvislost 8 sil a 8 metod a 8 trigramů

Styl Taiji quan se dělí na dva typy cvičení: cvičení se v mistrovství pohybem neboli pohybový qigong (donggong) a cvičení se mistrovství v klidu neboli statický qigong (jinggong). Pohybový qigong v umění Taiji quan využívá 8 metod taiji (taiji bafa), statický qigong využívá 8 sil taiji (taiji bajin) pro práci vnitřní energií. Principy a názvy 8 metod8 sil jsou totožné a souvisí s 8 trigramy.

Při cvičení základních dovedností tuishou a bojových aplikací Wudang taiji se využívá principu 8 metod, ale jednotlivé techniky těchto cvičení jsou rozdílné.

Názvy technik 8 sil a 8 metod

pengodražení
lü​vychýlení
jitlačení
anodstrčení
cai​stržení
lierozdělení
zhou​loket
kaorameno

Pohybový qigong

Smysl: Forma vede čchi.
Cíl:Proměna těla a přeměna esence v čchi.
Popis:Tělo se pohybuje, ale mysl je v klidu.
Účinky:Zlepšení proudění a cirkulace esence a čchi v těle a drahách, uvolnění těla a mysli, vyrovnání jinové a jangové energie v orgánech a drahách.

Kde cvičíme 8 sil taiji

  • Kurzy
  • Semináře

Taiji gongfu

Pouze pokročilí
Kurz je plný
3. 3. 2020 – 16. 6. 2020 1× týdně
Út 18.55–19.55
1 700 Kč
(16 h, 106 Kč/h)
více o kurzu

Wudang taiji tuishou

Mírně pokročilí + pokročilí
Kurz je plný
27. 2. 2020 – 18. 6. 2020 1× týdně
Čt 18.55–19.55
1 600 Kč
(15 h, 107 Kč/h)
více o kurzu

Čtyřdenní seminář ve Zbraslavicích

Stromový qigong a bagua
Seminář je plný
28. 5. 2020 – 31. 5. 2020
Rekreační středisko “U Starého rybníka”, Zbraslavice 255
4 100 Kč více o semináři