Články

Letní 4denní seminář ve Zbraslavicích 2020

Náplň i podrobnosti budou k dispozici v polovině listopadu 2019. Zpracovali jsme výsledky ankety ze 14. 6. 2019 a zaslali středisku. Přihlášky budou přijímány až po vypsání semináře, kdy bude k dispozici letáček i info na webu a FB Mistra. Platba bude jednorázová. Platit bude možno od 1. 1. 2020 do 5. 4. 2020.

Říkanka 5 prvků – Stromový qigong

Uvedená říkanka se používá při cvičení Stromového qigonggu po statické technice Dýchání povrchem těla v Postoji sloupu a odříkává se v mysli při Masáži dle pěti prvků pro umocnění účinků cvičení. Znění je uvedeno v češtině, čínštině, mezinárodním fonetickém přepisu, tzv. pinyinu a též je přiložena zvuková nahrávka.

Novinky v plánu kurzů

Nově vypsaná výuka Taiji Sedmi hvězd, Dělové pěsti a Wudang chudong. Taiji gongfu bude probíhat pouze 1x týdně. Bude otevřený opakovací kurz Wudang taiji. Noví studenti se opět budou moci přihlásit do kurzu qigonggu.

Nový web Mistra

Byl vytvořen nový design Mistrova webu. Měl by umožnit lepší orientaci v množství uvedených informací. Jsou ke shlédnutí nové články, fotky, videa. Byly doplněny informace k jednotlivým stylům a zaktualizován Mistrův životopis. Responzivní verze webu je určená pro PC, mobil i tablet.

Co znamená wushu?

Wushu znamená čínské bojové umění a jde o souhrnný název všech čínských bojových stylů. Dělí se na tradiční a moderní bojové styly, na jižní a severní. Tradiční styly jsou výsledkem dlouhého vývoje. Moderní styly vznikly v době kulturní revoluce.

Taiji, tai chi nebo tchaj-ťi?

Na našich stránkách je použita oficiální transkripce čínštiny s názvem pinyin. Důvodem je především její mezinárodní platnost. Český přepis uvádíme tehdy, pokud je slovo již v češtině dostatečně zažité.

Taoistická filosofie

Obrázky a diagramy, které ilustrují teoretická východiska a souvislosti, jejichž znalost je nezbytná pro hlubší pochopení samotných cvičení. Jejich zdrojem je Kniha proměn, spisy taoistických mistrů i teoretická pojednání o čínské medicíně.

Čínské cvičení a zdraví

Jaký účinek má cvičení taiči a qigongu na lidské zdraví? Které cvičení si vybrat? Chybí nám vytrvalost? Jaká je výhoda cvičení qigongu Pěti zvířat oproti taiči? Rozhovor s Mistrem časopisu Meduňka a vyšel v červnu 2013.

Stromový qigong v období Lidong

Dělení roku dle lunárního kalendáře a s tím spojených ročních dob, dle kterých se řídí výběr příslušného stromu pro dané období. Popis jednotlivých období od listopadu 2013 do ledna 2015.

Číňané budou bojovat na Vinohradech

Létající mniši shaolin z filmů o bojových uměních nejsou iluzí. Přesvědčte se sami. Mezinárodní festival wushu zahrnuje soutěže i večerní exhibici. Článek v týdeníku 5 + 2 dny o 1. mezinárodním wushu festivalu v Praze.

Co je to Taiji quan?

Co je to Taiji quan a jaká je jeho hodnota? Jaký užitek přinese člověku jeho cvičení? Proč se tak nazývá? Jaký má specifický léčebný účinek na lidské zdraví? Jaké jsou jeho přednosti v oblasti bojového umění? Jaké sestavy se učí v naší škole?

Pět zvířat pro zdraví

Jeřáb, lidoop, tygr, medvěd a jelen. Jak nám mohou prospět? To ví Mistr Zhai Hongyin, který u nás učí starobylá čínská cvičení. Článek v časopisu Rytmus života na základě interview s Mistrem na téma Qigong Pěti zvířat pro zdraví. 18. února 2013

Čínské oslavy podzimu

Svátky podzimního středu se konají každý rok o úplňku 15. dne 8. lunárního měsíce a jsou důvodem pro setkání celé rodiny. Jedí se tradiční Měsíční koláčky a pokrmy z tykve či dýně. Pro wushu.cz napsala Ĺubica Obuchová v roce 2011

Když nejde o život…

„Lidé v Evropě nemají takový pocit reálného nebezpečí, takže mají dojem, že bojová umění nemají praktický význam. Evropané berou bojová umění spíše jako sport." Rozhovor pro www.bojove-sporty.cz, Nika Nováková-Peková, 2011
All articles loaded
No more articles to load