Taiji quan (tchaj-ťi, celým názvem tchaj-ťi čchüan) je označení pro čínské bojové umění, jemuž se v současnosti věnuje mnoho lidí za účelem zlepšení zdraví a kvality života. Jedná se o vnitřní styl. V Česku se často používá název taiči.
Tento styl vychází z taoistické filozofie a je úzce spjat s legendárním mistrem jménem Laozi (Lao-c‘), který žil v 6.st.př.n.l. a mistrem jménem Zhang Sanfeng (Čang San-feng) z 12.stol.n.l., který je považován za legendárního zakladatele stylu taiji a který pobýval v pohoří Wudang.
V širším smyslu označuje pojem taiji tzv. Velký předěl, znázorněný čínskou monádou, která je důležitým symbolem taoismu.
Základní dovednosti taiji
Tyto základní dovednosti patří k pohybovému qigongu.
Sestavy vyučované v naší škole:
- Wudang taiji quan – tradiční taoistická sestava střední úrovně, 108 forem
- Taiji meč – tradiční sestava střední úrovně se složitými, rychlými, obratnými a elegantními pohyby
- Taiji Sedmi hvězd – tradiční taoistická sestava základní úrovně, (momentálně se nevyučuje)
- Taiji 42 forem – soutěžní sestava z roku 1993, obsahuje vybrané nejlepší techniky z tradičních sestav, (momentálně se nevyučuje)
Tyto sestavy patří k pohybovému qigongu.
Velmi známý styl Wudang taiji je pojmenovaný podle čínského taoistického mnicha a alchymisty Zhang Sangfeng (Čang San-feng),
Styl Taiji quan zahrnuje pohybový a statický qigong
Cvičební metody stylu Taiji quan se dělí na dva typy: cvičení se v mistrovství pohybem neboli pohybový qigong (donggong) a cvičení se mistrovství v klidu neboli statický qigong (jinggong). Pohybový qigong v umění Taiji quan využívá 8 metod (bafa), statický qigong využívá 8 sil (bajin) pro práci vnitřní energií. Principy a názvy 8 metod a 8 sil jsou totožné a souvisí s 8 trigramy.
Proto je díky cvičení Taiji quan možno dosáhnout následujících požadavků: cvičením (v pohybu i staticky) je za použití rozdílných technik dosaženo stejného výsledku, tzn. že pohyb je jako klid a klid je jako pohyb, pohyb a klid se vzájemně rodí a proměňují v nekonečných cyklech. Proto uvnitř těla dochází ke koncentraci ducha (shen) a vně ke shromažďování čchi (qi). Díky oběma typům cvičení je možné pochopit princip taiji. Propojením jinu a jangu, sjednocením klidu a pohybu je dosaženo taiji.
Při cvičení základních dovedností tuishou a bojových aplikací Wudang taiji se využívá principu 8 metod, ale jednotlivé techniky jsou rozdílné.
Další známé styly tohoto bojového umění
- Chen (Čchen 陳氏) – zakladatelem je Chen Wangting
- Yang (Jang 楊氏) – zakladatelem je Yang Luchan
- Wu (吳氏) – zakladatelem je Wu Jianquan
- Wuu (武氏) – zakladatelem je Wu Juxiang
- Sun (孫氏) – zakladatelem je Sun Lutang
Chcete-li se dozvědět více o užitku, hodnotě a účincích cvičení Taiji quan přečtěte si o něm článek – Co je to Taiji quan?