Další lektoři

Jan Havel

Jan Havel se narodil v roce 1966. V dětství začal s judem, aby se ubránil větším a silnějším klukům a u juda zůstal až do dospělosti. Po vojně vedl dětský oddíl ve Staré Boleslavi a spolupořádal kurzy sebeobrany. Jeho první setkání s taiji bylo v roce 1999 při četbě knihy „Šan“ od Erica van Lustbadera. Zaujalo ho to a když po přečtení celé knihy zjistil, že se v jeho městě zrovna otevírá nový kurz taiji, bylo o jeho cestě v podstatě rozhodnuto. Od té doby se tomuto cvičení věnuje a snaží se ho neustále rozvíjet a prohlubovat. Měl štěstí, že jeho prvním lektorem byla žákyně Mistra Zhai Hongyina paní Jiřina Dolanská. Od počátku byl tak v kontaktu s učením mistra, i když se s ním nikdy nesetkal. Po 6 letech kurzy skončily, a tak cvičil nejdříve 2 roky sám, zkoušel různé semináře a pak, když se cítil připraven, vyhledal školu Mistra Zhai Hongyina.

Protože s cvičením taiji začal v pozdějším věku, předpokládal, že budou jeho fyzické možnosti postupně ubývat a některé věci budou pro něj čím dál těžší, ale s překvapením zjistil, že se jeho kondice naopak zlepšuje. Znovu mohl začít s vnějšími styly bojového umění, tentokrát s shaolinem a kontaktními technikami jako je sanda, tuishou a shuaijiao (čínský zápas). Nakonec se i zúčastnil 2. evropského mezinárodního festivalu čínského wushu v r. 2014, odkud si odvezl 3. místočínském zápasu. Ale jeho hlavní směr je taiji, qigong a studium taoistického způsobu myšlení. Zajímá se o uplatnění těchto principů a souvislostí v normálním běžném životě a věří ve velkou sílu cvičení při zlepšování kondice a zdraví lidí.

Z taiji se věnuje sestavám Taiji Sedmi hvězd, Wudang taiji, Taiji 42 forem, Taiji meč. Z qigongu se věnuje 8 sil taiji, 8 metod taiji, 8 sil vnitřní síly taiji, Taiji 13 forem, Qigong Pěti zvířat, Stromový qigong, Postoj sloupu, Spací qigong nesmrtelných. Dále cvičí tuishou a styl bagua, hlavně sestavy: Bagua Devíti paláců, Dlaň osmi trigramů. Pravidelně medituje.

Přes všechny duchovní zážitky, které mu cvičení v mistrově škole přináší, se nezříká radostí života, přátel a dobrého hardrocku. „Pokud si mám vybrat motto, tak snad jen: Hlavně zůstat normální.


Mgr. Ondřej Diviš

Ondřej Diviš se narodil roku 1985.  Již od malička měl rád filmy o bojovém umění a jeho velkým vzorem byl Jean-Claude van Damme. Během dospívání vyzkoušel různé bojové styly, zejména měl možnost trénovat několik let sebeobranu se členem jednotky rychlého nasazení PČR. Vystudoval fakultu Tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a stal se osobním trenérem fitness z povolání.

Bojové umění se pro něj stalo životní cestou, až když potkal Mistra Zhai Hongyin. To mu bylo již 25 let. Nejprve se začal věnovat vnějším stylům jako Čínský zápasshaolinské sestavysanda. Postupně přicházel i na vnitřní styly jako taiji, qigong a tuishou. V Čínském zápasetuishou se třikrát účastnil evropského mezinárodního festivalu čínského wushu v Praze a získal medaile – dvakrát za 1. místo v Čínském zápase a jednou za 2. a 3. místo v tuishou.

Pod výukou Mistra se naučil shaolinské sestavy – 12 cest pružných nohou, Dělovou pěst, Styl štípající sekery, Wudang chudong, Milin sanshou, Shantongbei, Shaolinskou krátkou i dlouhou hůlShaolinský meč. Dále sestavy vnitřních stylůWudang taiji, Taiji meč, Bagua Devíti paláců, Taiji 13 forem.

Ondřej Diviš dodává: „V bojovém umění jsem dříve hledal jen sílu, rychlost a hlavně neprohrát v souboji, avšak přesah cvičení shaolinu a taiji do každodenního života je mnohem hlubší a zásadnější, než jsem čekal. Za příležitost, že mohu přínos cvičení promítat do každého okamžiku, jsem velmi vděčný.

Ondřej nyní vede skupinu nadšenců do bojového umění v kurzu Shaolin kung-fu a pomáhá také svým studentům k rozvoji kung-fu, aby v něm i oni našli svou životní cestu.


Andrea Chenová

Andrea Chenová se narodila roku 1975 v Praze a od již útlého věku ráda sportovala a chtěla se učit bojovým uměním, což se jí nakrátko splnilo formou judo tréninku. V dětství jí oslovila kniha Kniha o Tau a ctnosti (Dao de jing), která přesně odrážela její nitro. Bohužel k jiné knize s taoistickou tématikou nepřišla až do roku 1989 do styku. Tradičním čínských bojovým uměním se věnuje od roku 2000, stejně jako studiu tradiční čínské medicínyčínského jazyka.

Od roku 2000 do roku 2004 cvičila postupně u Zdeňka Kurfürsta, Romana Hladíka a Qin Mingtanga. V roce 2004 se seznámila s Mistrem Zhai Hongyin a cvičila u něj v kurzu jeden semestr. Při prvním setkání věděla, že to, co Mistr vyučuje, s ní rezonuje a že je to součást její cesty. Už při první hodině cvičení měla vjem energie, o které do té doby jen slyšela, což jí velmi rozšířilo obzory. Říká se, že dokud nezažiješ, tak nepochopíš, což přesně korespondovalo s jejím poznáním na poli qigonggu. Na konci kurzu Mistr prohlásil, že odjede do Činy. Tak hledala dál, kde by pokračovala. Krátce cvičila i u jeho syna Zhai Fenga.

V roce 2012 se dozvěděla, že Mistr neodjel, a proto opět s radostí začala navštěvovat jeho kurzy. Později ji Mistr požádal, aby mu s organizací školy pomáhala, tlumočila a překládala, což činí až dodnes.

V roce 2014 se účastnila 2. evropského mezinárodního festivalu čínského wushu společně s dalšími studenty školy Mistra.

Přes úvodní studium shaolinu se nadále věnuje qigonggu, taiji a stylu bagua. Čínské wushu a taoistický náhled na svět jí naplňuje hlubokým smyslem pro život a úctou k přírodě. Mistr jí je vzácným příkladem sebevědomí a silné vůle. Cvičení i Mistrova pomoc ji v posledních letech byla obrovskou oporou v nelehkých chvílích a životních zkouškách.

Ráda by zprostředkovala i ostatním lidem vzácnou možnost s Mistrem nejen cvičit, ale i se s ním dorozumět. Do budoucna by si přála zlepšit své kung-fu, cvičením více zpevnit a posílit své tělo a také umožnit, aby Mistrova škola mohla pokračovat i poté, co Mistr přestane vyučovat veřejnost.

Její životní motto zní: Cesta je důležitější než cíl. Mít cíle je v pořádku, ale být vědomý a přítomný na Cestě je základ.


Bára Čechová

Bára Čechová se narodila roku 1975 a přestože je výtvarnice, tak již od mládí tíhla ke sportu. Věnovala se gymnastice, házené, atletice a softbalu.

Cvičit wushu začala u Mistryně Zhai Hua (nejstarší dcera Mistra Zhai Hongyin) v roce 1998.

Mistra Zhai Hongyina potkala v roce 2000. Setkání ji velmi oslovilo a od té doby je žačkou Mistrovy školy. Nejprve se věnovala taiji (sestavám Taiji Sedmi hvězdWudang taiji). Po několika letech se začala věnovat shaolinu. Osvojila si sestavy 12 cest pružných nohou, Dělová pěst, Styl Štípající sekery, Wudang chudong, Milin sanshou, sestavy s krátkou i dlouhou holí, Shaolinský meč a Dvojitou šavli.

V letech 2014, 2015 a 2016 se účastnila 2. – 4. evropského mezinárodního festivalu čínského wushu a získala několik medailí za shaolinské sestavy Styl štípající sekeryDvojitou šavli.

V současnosti se kromě studia u Mistra věnuje i výuce shaolinu pro děti. Byla by ráda, kdyby získala několik nadšených cvičenců, pro které by se stalo cvičení nezbytnou součástí života a příležitostí pro sebezdokonalení.

Její motto zní: Největší boj se odehrává v každém z nás.

Mistrovo vysvětlení proč se Bára Čechová může stát dobrou Mistryní shaolinského wushu.


Dnešní cvičení odpadá

V úterý 31. 8. 2021 se cvičení z důvodu deštivého počasí nekoná. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.