Jan Havel
Jan Havel se narodil v roce 1966. V dětství začal s judem, aby se ubránil větším a silnějším klukům a u juda zůstal až do dospělosti. Po vojně vedl dětský oddíl ve Staré Boleslavi a spolupořádal kurzy sebeobrany. Jeho první setkání s taiji bylo v roce 1999 při četbě knihy „Šan“ od Erica van Lustbadera. Zaujalo ho to a když po přečtení celé knihy zjistil, že se v jeho městě zrovna otevírá nový kurz taiji, bylo o jeho cestě v podstatě rozhodnuto. Od té doby se tomuto cvičení věnuje a snaží se ho neustále rozvíjet a prohlubovat. Měl štěstí, že jeho prvním lektorem byla žákyně Mistra Zhai Hongyina paní Jiřina Dolanská. Od počátku byl tak v kontaktu s učením mistra, i když se s ním nikdy nesetkal. Po 6 letech kurzy skončily, a tak cvičil nejdříve 2 roky sám, zkoušel různé semináře a pak, když se cítil připraven, vyhledal školu Mistra Zhai Hongyina.
Protože s cvičením taiji začal v pozdějším věku, předpokládal, že budou jeho fyzické možnosti postupně ubývat a některé věci budou pro něj čím dál těžší, ale s překvapením zjistil, že se jeho kondice naopak zlepšuje. Znovu mohl začít s vnějšími styly bojového umění, tentokrát s shaolinem a kontaktními technikami jako je sanda, tuishou a shuaijiao (čínský zápas). Nakonec se i zúčastnil 2. evropského mezinárodního festivalu čínského wushu v r. 2014, odkud si odvezl 3. místo v čínském zápasu. Ale jeho hlavní směr je taiji, qigong a studium taoistického způsobu myšlení. Zajímá se o uplatnění těchto principů a souvislostí v normálním běžném životě a věří ve velkou sílu cvičení při zlepšování kondice a zdraví lidí.
Přes všechny duchovní zážitky, které mu cvičení v mistrově škole přináší, se nezříká radostí života, přátel a dobrého hardrocku. „Pokud si mám vybrat motto, tak snad jen: Hlavně zůstat normální.“
Mgr. Ondřej Diviš
Ondřej Diviš se narodil roku 1985. Již od malička měl rád filmy o bojovém umění a jeho velkým vzorem byl Jean-Claude van Damme. Během dospívání vyzkoušel různé bojové styly, zejména měl možnost trénovat několik let sebeobranu se členem jednotky rychlého nasazení PČR. Vystudoval fakultu Tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a stal se osobním trenérem fitness z povolání.
Bojové umění se pro něj stalo životní cestou, až když potkal Mistra Zhai Hongyin. To mu bylo již 25 let. Nejprve se začal věnovat vnějším stylům jako Čínský zápas a shaolinské sestavy a sanda. Postupně přicházel i na vnitřní styly jako taiji, qigong a tuishou. V Čínském zápase a tuishou se třikrát účastnil evropského mezinárodního festivalu čínského wushu v Praze a získal medaile – dvakrát za 1. místo v Čínském zápase a jednou za 2. a 3. místo v tuishou.
Pod výukou Mistra se naučil shaolinské sestavy – 12 cest pružných nohou, Dělovou pěst, Styl štípající sekery, Wudang chudong, Milin sanshou, Shantongbei, Shaolinskou krátkou i dlouhou hůl a Shaolinský meč. Dále sestavy vnitřních stylů – Wudang taiji, Taiji meč, Bagua Devíti paláců, Taiji 13 forem.
Ondřej Diviš dodává: “V bojovém umění jsem dříve hledal jen sílu, rychlost a hlavně neprohrát v souboji, avšak přesah cvičení shaolinu a taiji do každodenního života je mnohem hlubší a zásadnější, než jsem čekal. Za příležitost, že mohu přínos cvičení promítat do každého okamžiku, jsem velmi vděčný.”
Ondřej nyní vede skupinu nadšenců do bojového umění v kurzu Shaolin kung-fu a pomáhá také svým studentům k rozvoji kung-fu, aby v něm i oni našli svou životní cestu.
Andrea Chenová
Andrea Chenová se narodila roku 1975 v Praze a od již útlého věku ráda sportovala a chtěla se učit bojovým uměním, což se jí nakrátko splnilo formou judo tréninku. V dětství jí oslovila kniha Kniha o Tau a ctnosti (Dao de jing), která přesně odrážela její nitro. Bohužel k jiné knize s taoistickou tématikou nepřišla až do roku 1989 do styku. Tradičním čínských bojovým uměním se věnuje od roku 2000, stejně jako studiu tradiční čínské medicíny a čínského jazyka.
Od roku 2000 do roku 2004 cvičila postupně u Zdeňka Kurfürsta, Romana Hladíka a Qin Mingtanga. V roce 2004 se seznámila s Mistrem Zhai Hongyin a cvičila u něj v kurzu jeden semestr. Při prvním setkání věděla, že to, co Mistr vyučuje, s ní rezonuje a že je to součást její cesty. Už při první hodině cvičení měla vjem energie, o které do té doby jen slyšela, což jí velmi rozšířilo obzory. Říká se, že dokud nezažiješ, tak nepochopíš, což přesně korespondovalo s jejím poznáním na poli qigonggu. Na konci kurzu Mistr prohlásil, že odjede do Činy. Tak hledala dál, kde by pokračovala. Krátce cvičila i u jeho syna Zhai Fenga.
V roce 2012 se dozvěděla, že Mistr neodjel, a proto opět s radostí začala navštěvovat jeho kurzy. Později ji Mistr požádal, aby mu s organizací školy pomáhala, tlumočila a překládala, což činí až dodnes.
V roce 2014 se účastnila 2. evropského mezinárodního festivalu čínského wushu společně s dalšími studenty školy Mistra.
Přes úvodní studium shaolinu se nadále věnuje qigonggu, taiji a stylu bagua. Čínské wushu a taoistický náhled na svět jí naplňuje hlubokým smyslem pro život a úctou k přírodě. Mistr jí je vzácným příkladem sebevědomí a silné vůle. Cvičení i Mistrova pomoc ji v posledních letech byla obrovskou oporou v nelehkých chvílích a životních zkouškách.
Ráda by zprostředkovala i ostatním lidem vzácnou možnost s Mistrem nejen cvičit, ale i se s ním dorozumět. Do budoucna by si přála zlepšit své kung-fu, cvičením více zpevnit a posílit své tělo a také umožnit, aby Mistrova škola mohla pokračovat i poté, co Mistr přestane vyučovat veřejnost.
Její životní motto zní: Cesta je důležitější než cíl. Mít cíle je v pořádku, ale být vědomý a přítomný na Cestě je základ.
Bára Čechová
Bára Čechová se narodila roku 1975 a přestože je výtvarnice, tak již od mládí tíhla ke sportu. Věnovala se gymnastice, házené, atletice a softbalu.
Cvičit wushu začala u Mistryně Zhai Hua (nejstarší dcera Mistra Zhai Hongyin) v roce 1998.
Mistra Zhai Hongyina potkala v roce 2000. Setkání ji velmi oslovilo a od té doby je žačkou Mistrovy školy. Nejprve se věnovala taiji (sestavám Taiji Sedmi hvězd a Wudang taiji). Po několika letech se začala věnovat shaolinu. Osvojila si sestavy 12 cest pružných nohou, Dělová pěst, Styl Štípající sekery, Wudang chudong, Milin sanshou, sestavy s krátkou i dlouhou holí, Shaolinský meč a Dvojitou šavli.
V letech 2014, 2015 a 2016 se účastnila 2. – 4. evropského mezinárodního festivalu čínského wushu a získala několik medailí za shaolinské sestavy Styl štípající sekery a Dvojitou šavli.
V současnosti se kromě studia u Mistra věnuje i výuce shaolinu pro děti. Byla by ráda, kdyby získala několik nadšených cvičenců, pro které by se stalo cvičení nezbytnou součástí života a příležitostí pro sebezdokonalení.
Její motto zní: Největší boj se odehrává v každém z nás.
Mistrovo vysvětlení proč se Bára Čechová může stát dobrou Mistryní shaolinského wushu.